„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią biorą udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Odbywa się on pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser – Dudy. Projekt składa się z trzech etapów. Jego ideą jest wyrobienie w dzieciach zdrowych nawyków, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem oraz pomogą w podejmowaniu właściwych decyzji m.in. żywieniowych.

Dzieci pod kierunkiem wychowawcy podjęły się wykonania sześciu zadań I etapu – „Jesień”. Dzięki tym działaniom zdobyły i poszerzyły swoją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Na przeprowadzonych zajęciach uświadomiły sobie, czym jest zdrowe i niezdrowe odżywianie, zbierały informacje o witaminach i składnikach odżywczych owoców i warzyw, tworzyły piramidę żywienia i zachęcały w swoich wierszach do spożywania zdrowych posiłków. W szkole przygotowały pyszne sałatki i surówki. Tą „bombą witamin” poczęstowały innych uczniów naszej szkoły. Stworzyły także klasową książkę kulinarną „Chcesz być zdrowy? Skorzystaj z naszych przepisów!”. Ponadto powiesiły na korytarzu plakaty " Dbam o zdrowie”, których celem jest kształtowanie pożądanych postaw. Kolejnym zadaniem było zwiększenie świadomości wśród uczniów potrzeby aktywnego spędzania czasu. Dzieci stworzyły listę gier i zabaw, które przeprowadziły i opisały. Temu przedsięwzięciu towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Zadanie to pokazało, jak w łatwy sposób można zachęcić dzieci do zwiększenia sprawności fizycznej, uświadamiając im nie tylko korzystny wpływ ćwiczeń na stan zdrowia, ale także na umiejętność współpracy w grupie. Oprócz tej listy gier i zabaw została stworzona „Klasowa książka zdrowych przekąsek”. Dzieci opisały i narysowały, jak może wyglądać zdrowa przekąska pełna witamin i składników mineralnych. Są to propozycje sprawdzone, gdyż każdy uczeń wykonał owocowo-warzywne inspiracje, zaprezentował je i miał możliwość zdegustowania.

Dzieci pragnęły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem jakie zdobyły podczas w/w działań, dlatego zaprosiły uczniów klas I-IV na przedstawiania: „Spotkanie witamin”, „Pokochaj sport” oraz zapoznały gości ze stworzoną gazetką edukacyjną.
Rodzice w tym projekcie odegrali dużą rolę. To oni wspierali swoje dzieci i wiele z wyżej opisanych przedsięwzięć powstało dzięki współpracy z nimi.
Cieszymy się, że Rodzice są świadomi, jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność ruchowa ich dzieci.

Wszystkich uczniów zapraszamy do skorzystania ze zgromadzonych w trakcie wykonywanych zadań materiałów. Służymy radą i propozycjami. Chcecie być zdrowi i sprawni, przyjdźcie do sali nr 13!

Czekamy na Was!

Uczniowie klasy IIIa
wych. mgr Celina Motyka