Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”.

Nasze działania w II etapie „Zima”

Za nami kolejny etap. Wykonane zadania dostarczyły wiele radości uczniom i przyczyniły się do poszerzenia ich wiedzy na temat roli cukru i soli oraz skutków nadmiernego ich spożywania. Ważnym punktem tego etapu była również aktywność fizyczna, która ze zdrowym odżywianiem tworzy nierozerwalny duet.

W Białej Krainie, w której znaleźli się uczniowie, czekało wiele niespodzianek i zadań. Dzieci dzięki zagadkom smakowym i dotykowym zobaczyły, pod jakimi postaciami może występować cukier i sól. Z dużym zainteresowaniem obejrzały prezentacje „Różne oblicza cukru" „Mniej soli, proszę" oraz film „Gorzka prawda o cukrze”. Po ich obejrzeniu bez trudu potrafiły wymienić jakie szkody w organizmie może spowodować nadmiar soli i cukru. Dowiedziały się, czym można je zastąpić i jak tworzyć zdrowe potrawy. Doskonałym ćwiczeniem było czytanie etykiet na zgromadzonych opakowaniach. Dzieci uświadomiły sobie, jak wiele produktów jest niezdrowych. W grupach stworzyły „drzewko decyzyjne”, na których podjęły decyzję o rezygnacji z produktów mających dużą zawartość cukru i soli. Wykonywane zadania ( puzzle, działania matematyczne) doprowadziły ich do końcowego wniosku: „Nie solimy, nie słodzimy! Wybieramy witaminy!” Całą przygodę uczniowie zakończyli rysowaniem szczęśliwego zakończenia historii o Białej Krainie.

Jednym z zadań był udział w konkursie „Przepis na zdrowe słodycze”. Dzieci z pomocą rodziców opracowały przepis na słodycze, w których nie ma soli, a cukier zastąpiony jest np. suszonymi owocami. Każdy przepis został zilustrowany, a słodycze wykonane. To był wspaniały, zdrowy i słodki dzień dla dzieci. Zwyciężczynią konkursu została Oliwia Fułat, która przygotowała jaglaną tartę z owocami. Uroczyście wręczyliśmy jej Odznakę Super Kucharza.

Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły także do drugiego konkursu „Baw się z nami - owocami, warzywami!” Stworzyły fantastyczne prace, w których wyraźnie dominują owoce i warzywa nad słodyczami, a także solą. Na forum klasy autorzy prezentowali i czytali swoje historyjki. Były to bogato zilustrowane wiersze, komiksy i opowiadania. Zwycięską pracą okazał się komiks Bartłomieja Motyki pt. „Witaminowy skarb”.

Dzieci wiedzą, jaką rolę odgrywa aktywność fizyczna w funkcjonowaniu organizmu i że ruch musi być nieodzownym elementem życia. Przygotowały informacje o różnych dyscyplinach sportowych, zachęcając do ich uprawiania. Stworzyły z nich gazetkę w klasie oraz na korytarzu. Ta druga przybliżyła wszystkim uczniom dyscypliny sportowe XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na sali gimnastycznej dzieci wykonywały wiele atrakcyjnych ćwiczeń i zabaw, a na pobliskiej górce urządziły wyścigi na sankach. Gratulowaliśmy również osiągnięć sportowych Basi Zawadzie, Mai Satławie i Alanowi Krakowskiemu, którzy zachęcali do uprawiania narciarstwa, piłki nożnej i biegów.

Zajęcia były dla dzieci kopalnią wiedzy na temat szkodliwości spożywania w nadmiarze soli i cukru i uświadomiły im wszechobecność tych substancji w naszej diecie. Teraz już będą bardziej świadomymi konsumentami. Będą czytać etykiety i wprowadzą ten zwyczaj w swoich domach. Zastąpią cukier i sól zdrowymi zamiennikami np. suszonymi owocami czy ziołami. Wszystkie prace dzieci zostały wyeksponowane w klasie nr 13, a także na tablicach w budynku szkolnym. Odwiedzili nas już uczniowie klas I-III z nauczycielami. Zapraszamy pozostałych uczniów i nauczycieli. Czekamy na Was!

Uczniowie klasy IIIa
wych. mgr Celina Motyka