Warsztaty w ramach mikroprojektu „Trans Etno"

W sierpniu uczestniczyliśmy w wycieczce do Pszczyny i Suszcza, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Tym razem ROK przygotował dla nas zajęcia warsztatowe z zakresu zimowej plastyki obrzędowej – pająki, a także z zakresu zabawek ludowych – ptaszki. Wycieczka, jak i warsztaty odbyły się w ramach mikroprojektu „Trans Etno – spotkania z tradycją polsko-słowackiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014–2020. Celem zajęć warsztatowych było przybliżenie dzieciom sztuki ludowej, zachęcenie do refleksyjnego postrzegania tradycji, twórczego czerpania z jej zasobów, a co za tym idzie zachowania unikalności kulturowej.

Warsztaty z zakresu zimowej plastyki obrzędowej – pająki

4 grudnia 2019 r. transgraniczna „Pracownia tradycji” zawitała do naszej szkoły. Uczniowie klasy piątej wzięli udział w warsztatach tworzenia ludowych pająków, które prowadziła pani Hanna Stano z manufaktury Matecznik. Pająki związane z obrzędowością ludową wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami, zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Uczestnicy warsztatów stworzyli kolorową dekorację na Boże Narodzenie.


Warsztaty z zakresu zabawek ludowych – ptaszki

10 grudnia 2019 r. w klasie drugiej odbyły się warsztaty zabawkowe, które poprowadziła Małgorzata Wątroba, instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie – miejscowości znanej z tradycji wytwarzania drewnianych ptaszków. Dzieci bardzo dużo dowiedziały się na temat ludowych zabawek, ich historii i techniki tworzenia. Pani Małgorzata pokazała im przeróżne zabawki, którymi mogli się pobawić. Na koniec uczniowie otrzymali po dwa drewniane ptaszki, które własnoręcznie pomalowali. Ptaszki zostały zabrane do domu, gdzie znalazły miejsce wśród gałęzi świątecznych choinek.

mgr Celina Motyka