Wycieczka krajoznawcza „Pętlą Beskidzką”


16 października odbyła się wycieczka z projektu „Wędrujemy bezpiecznie” realizowana w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2020, w której wzięli udział uczniowie klas 6a, 7a, 7b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu. Temat przewodni wyjazdu brzmiał: „Planowanie bezpiecznej wycieczki”, toteż zaczęliśmy ją od krótkiej pogadanki na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podsumowaliśmy też, jak przygotowywaliśmy się do naszej wyprawy i określiliśmy zasady wedle których będzie się odbywała. W związku z zaostrzoną sytuacją epidemiczną podkreśliliśmy, jak ważne jest noszenie maseczki, zajęcie miejsca w autobusie w obrębie swojej klasy i trzymanie w miarę możliwości dystansu od innych uczestników.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Chaty Kawuloka w Istebnej, gdzie siostrzenica zmarłego właściciela tej wiejskiej chaty w bardzo ciekawy sposób opowiadała o życiu swojego „ujca” i „ciotki” oraz prezentowała instrumenty muzyczne. Na kilku z nich po uprzedniej dezynfekcji zagrali nasi uczniowie Mateusz Krzus, Kamil Liszka, Piotr Motyka. Byliśmy wszyscy zasłuchani w to, co mówiła i nawet Ci uczniowie, którym trudno jest usiedzieć w ławce na lekcji ani pisnęli przez godzinę, kiedy dowiadywali się, jak wyglądało życie dzieci w minionym wieku w beskidzkiej wsi.

Następny przystanek był w Muzeum Świerka Istebniańskiego. Szkółka drzew jest tam imponująca i ciągnie się przez dobre pół kilometra aż do miejsca, gdzie leśnicy hodują wymierający niegdyś gatunek głuszca. Tam właśnie przespacerowaliśmy się z parkingu, aby zobaczyć to niezwykłe zwierzę, poznać jego cechy wyglądu, miejsca bytowania, zachowania godowe. Później znaleźliśmy się we właściwym Muzeum Świerka, gdzie leśniczy opowiadał nam o historii placówki i podkreślał, że nasiona świerka z Istebnej są znane i cenione w całej Europie, gdyż są najzdrowsze i najmocniejsze ze wszystkich gatunków tego drzewa na starym kontynencie.

Jednak Muzeum Adama Małysza dostarczyło naszej młodzieży chyba najwięcej wrażeń. Liczba trofeów mistrza skoków narciarskich była zaskakująca nawet dla tych, którzy jego karierę śledzili od samego początku. Kryształowe kule, złote puchary, medale, kombinezony, narty, buty narciarskie, które pamiętają czasy naszych dziadków- wszystko to uświadamiało, jak wiele skromny wiślanin wniósł w świadomość Polaków o tym kiedyś niszowym sporcie.

Podczas wycieczki widzieliśmy też Zameczek Prezydenta, o którym interesująco opowiadała nam kierownik wycieczki. Dowiedzieliśmy się na przykład, że pierwszym prezydentem odwiedzającym to miejsce był Ignacy Mościcki, a ostatnim Bronisław Komorowski.

Należy wspomnieć jeszcze o konkursie wiedzy „Szybkie pytanie- szybka odpowiedź” na temat bezpieczeństwa, który odbył się podczas naszej wyprawy. Uczniowie wzorowo zaprezentowali swoją wiedzę o sposobach radzenia sobie w przypadku zgubienia się, złamania kończyny, załamania się warunków atmosferycznych. Wskazywali, jak udzielać pierwszej pomocy, do kogo się zwrócić w razie wypadku, gdzie zadzwonić, co zrobić z nieprzytomnym człowiekiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety- kompasy, a wielu z nich także nagrody za dodatkowe pytania, a także za bezpieczne zachowanie.

Wycieczka przebiegła pomyślnie i bezpiecznie. Uczniowie nie tylko zwiedzali znane obiekty turystyczne, lecz również uczyli się planowania tego typu wyjazdów i praktykowali bezpieczne zachowania w ich trakcie. Opiekunowie Olga Fałowska i Ewelina Witos czuwały nad sprawnym przebiegiem wyjazdu i koordynowały konkurs wiedzy. Kierownik wycieczki, Małgorzata Golec, sprawowała tym razem także funkcję przewodnika, a lekarz Ewa Piecha cały czas była gotowa do udzielenia pomocy w razie jakiegoś nieprzewidzianego niebezpiecznego zdarzenia. Na szczęście wszystko odbyło się w miłej, spokojnej i bezpiecznej atmosferze.