SZKOLENIE 2


Zajęcia z wykorzystaniem symulatora zderzenia

Informacje na temat przeprowadzonych zajęć przekazane przez Fundację K2:

Zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa osobistego użytkowników dróg z wykorzystaniem symulatora zderzenia (m.in. potrzeby zapinania pasów bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdami mechanicznymi).

Miały one uświadomić dzieciom w sposób praktyczny, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem. Symulator, który był wykorzystany do prowadzenia zajęć, imituje sytuację zderzenia pojazdu jadącego z prędkością około 10 km/h z nieruchomą przeszkodą. Urządzenie składa się z trzech części. Dwie z nich stanowią równię , po której zjeżdża platforma z fotelem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Część jezdna porusza się po równi z osobą przypiętą do fotela, po czym gwałtownie zatrzymuje się. Sytuacja taka sprawia, że pasażer siedzący w fotelu czuje szarpnięcie, lecz zapięte pasy bezpieczeństwa skutecznie go zabezpieczają. Każdy uczeń, który wyraził na to zgodę, przeżył „zderzenie” na żywo w bardzo bezpiecznych warunkach, poznał reakcję ciała w czasie nagłego zatrzymania z niewielkiej prędkości. Dzięki temu wzrosła świadomość uczestników zajęć na temat konieczności używania pasów bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia przed niepożądanymi skutkami zderzenia pojazdu mechanicznego (np. samochodu). Wzrosła również świadomość niebezpieczeństwa wynikającego z nagłego zatrzymania pojazdu i wiedza, że jakiekolwiek zderzenie nie pozostaje obojętne dla pasażerów . Dzieci przekonały się również, że zwiększenie prędkości pojazdu powoduje większe skutki w czasie jego nagłego zatrzymania.

Zajęcia prowadziła instruktorka Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz instruktor Stowarzyszenia IPDTA Polska p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).