SZKOLENIE 3


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Informacje na temat przeprowadzonych zajęć przekazane przez Fundację K2:

Zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest kluczowym czynnikiem podczas nagłych zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu osób poszkodowanych. Nie wiemy, kiedy możemy znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Może okazać się, że interwencja będzie niezbędna, aby daną osobę utrzymać przy życiu aż do przyjazdu służb ratunkowych. Umiejętne udzielenie pierwszej pomocy jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale i moralnym każdej osoby obecnej na miejscu wypadku.

W związku z tym uczniowie biorący udział w zajęciach z projektu „Wędrujmy bezpiecznie” mieli możliwość ćwiczyć pierwszą pomoc przedmedyczną na 30 fantomach treningowych firmy Laerdal. Fantomy niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej do nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej stanowiły zestaw wiernie odtworzonych manekinów umożliwiających realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo–oddechowej osób we wszystkich grupach wiekowych. Każde dziecko miało okazję sprawdzić się w sytuacji kryzysowej i przekonać się, jak ważne jest umiejętne przeprowadzenie reanimacji poszkodowanego.

W organizację zajęć edukacyjnych zaangażowane były następujące podmioty:

  • Fundacja K2;
  • Stowarzyszenie IPDTA Polska;
  • Fundacja Akademia Bezpieczeństwa.

Zajęcia prowadzone były przez instruktorkę Fundacji K2 p. Agnieszkę Pawlus (ratownika medycznego) oraz instruktora Stowarzyszenia IPDTA Polska p. Aleksandra Pietrykę (instruktora Obrony Cywilnej, instruktora pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, specjalistę ds. bezpieczeństwa osobistego).