WYCIECZKA DO WADOWIC I BOCHNI

W dniu 4 listopada 2021r. uczniowie klas I-III brali udział w wycieczce do Wadowic i Bochni. Wycieczka ta była w części sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”, pozostałe koszty pokryli rodzice.

Pierwszym punktem tej wyprawy były Wadowice, miasto rodzinne patrona szkoły Jana Pawła II. Zwiedzając Dom Rodzinny Jana Pawła II, czytaliśmy najważniejsze informacje i oglądaliśmy eksponaty, które stanowią opowieść o życiu Karola Wojtyły od narodzin, lat młodzieńczych spędzonych w Wadowicach, aż po ostatnie dni pontyfikatu późniejszego papieża, o jego nauczaniu i dziedzictwie. Dzieci były bardzo zainteresowane, gdyż muzeum jest wyposażone w najnowocześniejsze techniki audiowizualne, liczne multimedia oraz animacje. Po wyjściu pospacerowaliśmy po rynku, pomodliliśmy się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcia przed pomnikiem Jana Pawła II.

Dużą atrakcją dla dzieci była również Kopalnia Soli w Bochni. Kopalnia ta jest najstarszym polskim obiektem tego typu. Trasą turystyczną przez trzy godziny poznawaliśmy to wyjątkowe miejsce. Zapoznaliśmy się z dziejami kopalni i z ciężką pracą górników. Trasa turystyczna z podziemną ekspozycją multimedialną umożliwiła nam podróż w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, a kończącej współcześnie tu i teraz. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania był przejazd podziemną koleją. Natomiast dużo emocji dostarczyła winda, którą trzeba było zjechać i wyjechać z kopalni. Dzieci również zobaczyły w podziemnych wyrobiskach boisko sportowe i pobawiły się w mini placu zabaw.

Wycieczka bardzo się udała. Dopisała nam pogoda. Dzieci wróciły do domu zmęczone, ale bardzo, bardzo zadowolone.

mgr Celina Motyka