Wyjazd klas 7 i 8 do Warszawy

Wyjazd do Warszawy rozpoczął się 8 listopada 2021r., kiedy to uczniowie klas 7 i 8 wyruszyli autokarem do stolicy. Po przybyciu na miejsce rozpoczęto zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci miały okazję zobaczyć budynek upamiętniający wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. Zawitały do Sali Małego Powstańca, mogły zobaczyć, w jaki sposób drukowano w tamtych czasach materiały, obejrzały film pokazujący Warszawę w trakcie Powstania. Z zainteresowaniem oglądały fotografie, które przedstawiały historyczne wydarzenie, a także legitymacje powstańcze. Wielką atrakcją okazały się dla nich przejścia tunelami w podziemiach. Po zwiedzeniu Muzeum uczniowie wraz z opiekunami pojechali metrem od Ronda Daszyńskiego do Centrum Nauki Kopernik. W pierwotnej wersji wniosku założono zwiedzanie tego Centrum, jednak nie udało się zarezerwować biletów dla tak licznej grupy w tak krótkim czasie. Dzieci zobaczyły go tylko z zewnątrz, a w zamian za wizytę w Centrum wybrano inne punkty z wykazu ministerialnego, które zostaną opisane w dalszej części sprawozdania. Następnie uczniowie przeszli pod pomnik Syrenki Warszawskiej, która pomimo zachmurzonego nieba dzielnie królowała nad Wisłą. W tym samym miejscu dzieci mogły w oddali zobaczyć Stadion Narodowy. Potem wszyscy udali się autokarem do Wilanowa, gdzie mogli zobaczyć okazałe budynki, a także przejść się spacerem po ogrodach wilanowskich. Ogrody te zrobiły zarówno na dzieciach, jak i ich opiekunach ogromne wrażenie. Przepięknie oświetlone zachęcały do wejścia w głąb, do tego prezentowały się już w dekoracjach świątecznych, co dodawało uroku. Jednak najciekawsza była gra świateł w rytm muzyki klasycznej. Dzieci z zainteresowaniem patrzyły na oświetlone na przemian obiekty, które zdawały się tańczyć.

Kolejny dzień zwiedzania rozpoczęto od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce wymagające powagi i skupienia. Oprowadzani byliśmy przez przewodnika, który potrafił z pasją opowiedzieć historię każdego mijanego grobu. Na Cmentarzu dzieci mogły zobaczyć nie tylko groby osób związanych z wydarzeniami historycznymi, ale także sportowców, pisarzy, aktorów i innych sław. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich tzw. Aleja Zasłużonych oraz tablica upamiętniająca poległych w Powstaniu Warszawskim, pod którą delegacja uczniów zapaliła znicz. Jednak najbardziej dzieci nie mogły doczekać się, by pomodlić się przy kwaterze Batalionu „Zośka,” tak dobrze znanego im z „Kamieni na szaniec.” Na koniec dzieci zobaczyły również kwaterę na „Łączce” oraz Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie wraz z przewodnikiem cała grupa pojechała do Łazienek Królewskich. Tam rozpoczęliśmy zwiedzanie od podejścia do interaktywnej ławeczki Chopina, która wygrywała melodie. Sam Pomnik również prezentował się okazale. Uczniowie zobaczyli również Belweder, Pałac na Wodzie. Ciekawostką ogrodów łazienkowskich były mieszkające tam piękne kolorowe pawie, a wśród nich unikatowy biały. Po wizycie w Łazienkach dzieci pojechały na Stare Miasto, gdzie na Placu Zamkowym przywitała ich Kolumna Zygmunta. Dzieci zobaczyły też Archikatedrę, Rynek, Barbakan i pomnik Małego Powstańca. Z kolei zwiedzając Trakt Królewski na Placu Piłsudskiego cała grupa na własne oczy zobaczyła zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Było to dla nich duże przeżycie i z podziwem patrzyli na żołnierzy, którzy pełnią tam wartę, stojąc bez ruchu przez godzinę. Na koniec dnia wszyscy udali się do Pałacu Kultury, gdzie z 30-tego piętra na tarasie widokowym mogliśmy podziwiać panoramę miasta.

Ostatni dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego. Wnętrza prezentowały się pięknie, można było zobaczyć, jakie komnaty zamieszkiwali królowie polscy. Pięknie prezentowała się Sala Senatorska, potocznie zwana Salą Konstytucji 3 maja oraz kopia tego dokumentu, który został tam uchwalony. Ponadto wszyscy mieli okazję zobaczyć Skarby Stanisława Augusta, Salę Tronową, Garderobę Króla, Pokój Canaletta, Pokój Oficerski i wiele innych. Na koniec wycieczki pojechaliśmy do oddziału Muzeum Niepodległości do Muzeum Więzienia Pawiak. Tak, jak i na Powązkach, tutaj również panowała atmosfera zadumy i powagi. Przewodnicy oprowadzili wszystkich po piwnicach gmachu, gdzie w korytarzach można było zobaczyć zachowane cele więzienne. Ponadto dzieciom zaprezentowano salę z eksponatami muzealnymi. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich nagrane skrypty więźniów. Zrekonstruowany Pomnik Drzewa Pawiackiego, który jest odwzorowaniem wiązu szypułkowego także wprowadził dzieci w zadumę, ponieważ widnieją na nim tabliczki upamiętniające ofiary więzienia z czasów okupacji niemieckiej.

Cała wycieczka do stolicy okazała się niesamowitym przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale i ich opiekunów.

mgr Magdalena Śliwa