WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZKIEJ

W dniach 12-13 maja 2022 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd został częściowo sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Pozostałą część kosztów pokryli rodzice uczniów.

Celem wycieczki było poznanie najważniejszych zabytków oraz historii tego ciekawego regionu, który na przestrzeni wieków należał do kilku państw: Czech, Prus oraz Polski.

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od wizyty w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Tutaj wyposażeni w specjalny sprzęt przetransportowaliśmy się na orbitę okołoziemską, a następnie poznaliśmy zawiłe losy świata i człowieka w Parku Ewolucji. Dzięki wystawie ,,okna prehistorii” mogliśmy zajrzeć do najdalszych zakątków historii. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wśród nas okno ewolucji o tematyce ,,pierwszy pogrzeb”.

Następnie udaliśmy się do Tunelu Czasu, gdzie odbyliśmy podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk Układu Słonecznego oraz etapów kształtowania się Ziemi i pierwszych form życia. Potem przeszliśmy do Pawilonu Paleontologicznego, gdzie zobaczyliśmy największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów. W okresie wakacyjnym nadal trwają w tym miejscu prace archeologiczne prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Opolskiego. Z kolei w JuraParku pani przewodnik przedstawiła ciekawostki dotyczące prawie 70 gatunków mezozoicznych gadów i płazów. Przeszliśmy ścieżką, wzdłuż której rozmieszczono ich modele odpowiadające faktycznym rozmiarom. Ostatnim punktem zwiedzania w Krasiejowie było prehistoryczne oceanarium, w którym zobaczyliśmy z bliska życie podwodnych gadów.

Pełni wrażeń i wiedzy z zakresu historii, archeologii, przyrody, fizyki oraz geografii udaliśmy się w dalszą drogę do kolejnego celu naszej wycieczki. Po około dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do Srebrnej Góry, gdzie znajduje się największa twierdza w Europie. Twierdza powstała w XVIII wieku i była najnowocześniejszą tego typu fortyfikacją na kontynencie. Po krótkim spacerze z autobusu na górę sympatyczny pan przewodnik ubrany w strój pruski z tego okresu opowiedział nam ciekawostki z życia pruskich żołnierzy. Poznaliśmy także historię obiektu, który liczył ponad 150 pomieszczeń, np. browar, szpital, więzienie, ogromne magazyny, zakłady rzemieślnicze i mógł pomieścić ponad 3,5 tysiąca żołnierzy. Przy okazji wszyscy doświadczyliśmy na własnej skórze powiedzenia ,,najlepszy żołnierz to wyszkolony żołnierz”, a także poznaliśmy tajniki działania broni czarnoprochowej. Na sam koniec podziwialiśmy panoramę Kotliny Kłodzkiej oraz pozowaliśmy do zdjęć w obecności naszego przewodnika.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od przejazdu w Góry Stołowe i wizyty w rezerwacie Błędne Skały. Jest to unikatowe miejsce, gdyż powstało poprzez wietrzenie piaskowca ciosowego. Składa się z sieci labiryntów, różnych zakamarków i szczelin, niektórych naprawdę wąskich i właśnie wśród nich rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Wdychając świeże powietrze kroczyliśmy wyznaczoną ścieżką, przeciskając się między skałami. Góry Stołowe zrobiły na nas duże wrażenie i chętnie wrócilibyśmy tutaj, aby dalej przemierzać szlaki. W punkcie widokowym ,,Skalne Czasze” podziwialiśmy np. szczyt Śnieżki pokryty jeszcze śniegiem i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Na początek poznaliśmy szczegółową historię papieru, która sięga czasów II wieku naszej ery. Poszukiwanie bardziej przydatnego materiału do zapisywania informacji spowodowało jego wynalezienie przez chińskiego ministra. Następnie metoda wytwarzania papieru poprzez jego czerpanie rozprzestrzeniła się do innych państw Azji, a następnie trafiła do Europy. Szmaty, bo z nich wytwarzano papier, utraciły swoje znaczenie w momencie wynalezienia druku w XV wieku przez Jana Gutenberga. Był to czas dużego zapotrzebowania na papier i poszukiwania nowego wydajniejszego surowca oraz maszyn służących do jego produkcji. Masa celulozowa stała się nowym surowcem, z którego wytwarzano papier. Po zapoznaniu się z historią papieru wzięliśmy udział w pokazie produkcji papieru czerpanego oraz poznaliśmy tajniki pracy czerpalników. Niektórzy uczniowie stwierdzili, że zawód czerpalnika jest bardzo interesujący i mogliby go wykonywać w przyszłości. Na koniec poznaliśmy historię pieniądza oraz znaku wodnego umieszczanego na banknotach. Po tej ciekawej i inspirującej wizycie w Dusznikach-Zdroju udaliśmy się w dalszą drogę.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w kopalni złota w Złotym Stoku. Wraz z panią przewodnik przeszliśmy do 500-metrowego odcinka sztolni Gertruda, gdzie na początek poznaliśmy legendę o zagubionej Gertrudzie. Dzięki efektom multimedialnym Gertruda pojawiła się przed nami, szukając powrotnej drogi z kopalni. Zabawnym elementem w tym miejscu było porównanie pani przewodnik do wspomnianej bohaterki przez część uczniów. Następnie udaliśmy się do laboratorium, w którym aptekarz i alchemik Hans Schärfenberg próbował wynaleźć eliksir długowieczności. W ten sposób powstał arszenik, który stał się jedną z największych trucizn. Ze sztolni Gertruda przeszliśmy do sztolni czarnej górnej, w której zobaczyliśmy 10-metrowy podziemny wodospad. Stamtąd wyjechaliśmy podziemną kolejką na powierzchnię. Czas spędzony w Złotym Stoku uznaliśmy za bardzo udany, bogaty w różne dodatkowe atrakcje oraz zabawne sytuację. Atmosfera była bardzo dobra.

W tym miejscu nasza wyprawa do Kotliny Kłodzkiej dobiegła końca. Poznaliśmy najważniejsze zabytki i historię tego regionu. W pełni zrealizowaliśmy założony program. Przeżyliśmy ciekawą lekcję historii, ale również zdobyliśmy wiedzę z zakresu innych przedmiotów. Nastąpiła także integracja międzyklasowa, która zaowocowała nowymi przyjaźniami. Czas spędzony w Kotlinie Kłodzkiej zapamiętamy na długo.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska