kwadrJUBILEUSZ

150-lecie Szkoły w Ciścu i 10-lecie nadania Szkole im. Jana Pawła II

     4. czerwca 2011r. w Zespole Szkół w Ciścu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W tym dniu obchodzono Jubileusz 150-lecia istnienia Szkoły oraz 10-lecia nadania Szkole imienia Jana Pawła II. Do tej uroczystości Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie przygotowywali się dużo wcześniej. Opracowano program artystyczny, powstały gazetki m.in. o tematyce: historia szkoły, wspomnienie nadania szkole imienia Jana Pawła II. Była Pani dyrektor Anna Tomzik na tę okoliczność napisała i wydała książkę pt. „150 lat Szkoły w Ciścu”, którą dedykowała pamięci Stanisława Tobiasza i Marii Póda. W krótkim zarysie przypomniała ważne wydarzenia powstania szkoły oraz tych, którzy ją tworzyli.

     Na ten niezwykły Jubileusz zaproszono honorowych gości, absolwentów, przyjaciół i sympatyków szkoły. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., po której nastąpił uroczysty przemarsz do szkoły. W związku z 10-leciem nadania Szkole im. Jana Pawła II w tym dniu znalazła się na honorowym miejscu sutanna bł. Jana Pawła II, która począwszy od naszej szkoły zaczęła peregrynację po wszystkich szkołach noszących imię Jana Pawła II.

     W nowo otwartej hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie obchodów oraz przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości, w trakcie których m.in. została szczegółowo przedstawiona historia szkoły na przestrzeni 150-ciu lat. Z tej okazji zaproszeni goście złożyli życzenia oraz gratulacje Dyrekcji Szkoły, Gronu Pedagogicznemu oraz całej Społeczności Szkolnej. Zasłużeni dla powstania i funkcjonowania szkoły goście zostali uhonorowani dyplomami i odznaczeniami.

     Zarówno obecna Pani Dyrektor Beata Popielarz, jak i Wójt Gminy Pan Piotr Tyrlik i Pani Anna Tomzik powitali i wspomnieli wszystkich byłych i obecnych dyrektorów i kierowników szkoły, którymi w latach 1860-2011 byli kolejno: Józef Milewski, Maria Batożanka, Antoni Ryczkiewicz, Janina Buchlówna, Stanisław Ziobro, Stanisław Tobiasz, Kazimierz Górny, Józef Michalski, Krystyna Malec, Maria Póda, Anna Tomzik, Beata Popielarz. Minutą ciszy oddano cześć wszystkim nieżyjącym już nauczycielom cisieckiej szkoły.

     Po zakończeniu części oficjalnej odbył się program artystyczny w wykonaniu koła teatralnego „PIRAMIDA” zatytułowany „Opowiedz mi, Dziadku”. Przedstawienie było tak pomyślane, aby zaprezentować cisiecką wielopokoleniową rodzinę, która na tle tragicznych wydarzeń historycznych aż po współczesność, wspomina czasy związane z nauką pobieraną najpierw u gospodarza, potem w drewnianym, a na końcu już murowanym budynku szkolnym. Inscenizację wzbogacił pokaz slajdów prezentujący zdjęcia z różnych okresów historii szkoły oraz urozmaiciły piosenki w wykonaniu chóru szkolnego i występ dzieci z kl. III.

     Po zakończonym przedstawieniu zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzić szkołę oraz spotkać się w klasach i powspominać lata spędzone w ławce uczniowskiej.

     W godzinach popołudniowych odbył się występ zespołu góralskiego „Małe Cisy”, młodzieżowych zespołów szkolnych oraz orkiestry dętej z Milówki. Natomiast wieczorem wszyscy chętnie wzięli udział w zabawie tanecznej, która odbyła się w sali gimnastycznej. Zmęczeni szaleństwami na parkiecie mieli możliwość ochłodzić się i posilić ciepłym grillowanym posiłkiem na patio szkoły.

     Dziękujemy wszystkim przybyłym na tę uroczystość gościom i mamy nadzieję, że Jubileusz 150-lecia istnienia szkoły pozostanie w Waszej pamięci.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne