Częstochowa 2016


Szkoła Podstawowa w Ciścu wśród Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze

„My, Jana Pawła uczniowie, słowa Ojca w czyn
chcemy przemieniać, pomagać ludziom i wciąż pamiętać…”

fr. „Barki” – hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

     Już po raz szesnasty uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, reprezentując naszą szkołę w Ciścu.

     Pielgrzymkowe spotkanie rozpoczęło się 12 października 2016r. o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Boskiej. Jednak kulminacyjnym momentem była uroczysta msza święta w dniu 13 października, w której nasza klasa wraz z opiekunami miała zaszczyt uczestniczyć. Za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski modliliśmy się, wraz z ok. 20 tys. uczniów, nauczycieli, katechetów i dyrektorów z około 500 szkół, w intencjach Ojca Świętego Franciszka, dziękując za pontyfikat św. Jana Pawła II i prosząc o miłosierdzie dla każdego człowieka z całego świata. Poczet sztandarowy wprowadzony na Wały Jasnogórskie godnie reprezentował naszą cisiecką szkołę podczas uroczystości. Pielgrzymi odebrali pamiątkowe emblematy, różańce misyjne i śpiewniki. Następnie zostały powitane grupy z poszczególnych szkół i diecezji oraz wszyscy zebrani.

     Msza święta z udziałem pocztów sztandarowych szkół została odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Tomasika. Po Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej i list do Ojca Świętego Franciszka. Na koniec wszyscy odśpiewali „Barkę” – hymn Rodziny Szkół. O godzinie 14.00 w Auli Jana Pawła II odbyło się spotkanie dyrektorów i przedstawicieli szkół

     Spotkanie z Rodziną Szkół będziemy miło wspominać, gdyż jak zawsze towarzyszyła mu atmosfera wszechobecnej, wzajemnej życzliwości oraz radosnego entuzjazmu, który pozostanie z nami na długo.

     Wraz z całą Rodziną Szkół włączyliśmy się również w obchody XVI Dnia Papieskiego – 9 października – świętowanego w tym roku pod hasłem Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia. Oprócz tego, że kwestowaliśmy na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zaangażowaliśmy się również do obchodów zorganizowanych przez Wójta Gminy Węgierska Górka oraz Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka. Odbył się wówczas Koncert Scholi „PULS BOGA” z Ciśca, po którym nastąpiło uroczyste przejście wraz z pocztami sztandarowymi na Skwer Jana Pawła II, a tam wspólna modlitwa, błogosławieństwo piuską św. Jana Pawła II, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem patrona naszej szkoły Jana Pawła II.Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Ciścu
pod kierunkiem mgr Bernadetty Zeman