ROZSTRZYGNIĘCIE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ!

Dnia 2 stycznia 2017 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu odbyło się rozstrzygnięcie MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ pt. „Aktion Saybusch- wysiedlenia mieszkańców na Żywiecczyźnie w oczach młodego pokolenia XXI wieku”. Konkurs został zorganizowany przez posła Kazimierza Matusznego oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, a honorowy patronat objęła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu żywieckiego. Uczniowie przygotowali ponad 60 prezentacji na temat wysiedleń ludności z Żywiecczyzny w czasie II wojny światowej. Według komisji konkursowej prace były bardzo interesujące oraz na wysokim poziomie.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II gimnazjum Martyna Kastelik, która stworzyła ciekawą pracę pt. ,,Aktion Saybusch- wspomnienia mieszkańców Ciśca”. Była to praca badawcza, ponieważ na potrzeby prezentacji gimnazjalistka pozyskała informacje od świadków historii. Odnalazła dwoje mieszkańców Ciśca i przeprowadziła z nimi wywiady, które wykorzystała w swojej pracy. Prezentacja nie była zbiorem faktów historycznych, ale zawierała refleksje uczestników wysiedleń.

Gratulację należą się wszystkim młodym ludziom, którzy zmierzyli się z tą trudną tematyką. Pokazali oni, że posiadają wiedzę historyczną, ale także umiejętność wykorzystywania źródeł historycznych.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska