Ciąg dalszy przygód z architekturą

20.09.2019     NASZE OTOCZENIE

Zajęcia rozpoczęły się od utworzenia listy miejsc naszej wioski, które zdaniem dzieci są ważne i warte odwiedzenia. Wśród wielu propozycji najczęściej pojawił się nasz kościół, jako bliskie dla nich miejsce, odwiedzane przez turystów m.in. ze względu na historię jego powstania.

Podczas spaceru badawczego dzieci szukały odpowiedzi na postawione przez architekta pytania: jakie kolory, kształty, materiały, elementy przyrodnicze tu występują. Następnie nastąpiło dokumentowanie informacji na temat tego miejsca. Uczniowie notowali, rysowali, zbierali „skarby”. Najciekawszą formą dla nich okazał się frotaż, czyli technika polegająca na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Po powrocie do klasy uczniowie prezentowali swoje rysunki i zbiory, a następnie rysowali zbadane miejsce.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem działań i dzieleniem się swoimi wrażeniami.


04.10.2019     SKALA I PROPORCJE

Dzieci uświadomiły sobie, że ich budowa anatomiczna ma bardzo duży związek z elementami otoczenia. Zostały zapoznane z rysunkiem „człowieka witruwiańskiego” Leonardo da Vinci. Pani Otylia wyjaśniła im, jakie są związane z nim zasady proporcji oraz w jaki sposób można ten model odnieść do pojęcia skali. Wiele radości sprawiło im samodzielne mierzenie się miarkami krawieckimi. Po zmierzeniu wzrostu, każdy uczeń rysował kwadrat o boku równym swojemu wzrostowi, w skali 1:10, a następnie wg instrukcji architekta rysował w nim swoją sylwetkę w odpowiednich proporcjach. Na koniec nastąpiło formowanie z plasteliny i patyczków swojej „miniaturki”. Modele dzieci były zgodne z proporcjami i zbudowane w taki sposób, żeby mogły siadać, leżeć i stać.


11.10.2019     ŚWIATŁO I KOLOR

Barwa, intensywność światła, światło naturalne, sztuczne, światło rozszczepione tworzące poszczególne kolory w pryzmacie, koło barw, kolory podstawowe, kolory ciepłe, zimne, intensywne, pastelowe – to pojęcia, które pojawiły się podczas różnych doświadczeń i prezentacji na początku zajęć. Pani Otylia pokazując zdjęcia różnych pomieszczeń wspólnie z uczniami analizowała zależność kolorystyki od funkcji.

Zadaniem dzieci było przygotowanie wybranego wnętrza pomieszczenia, aranżując je w pudełku. Podsumowaniem było zgadywanie jaka jest ich funkcja. Zabawa światłem latarki, które wpadało do ich wnętrz przez wycięte okienka, uświadomiła im jak zmienia się światło i cień.

Zajęcia były dla dzieci bardzo ciekawe i twórcze.


mgr Celina Motyka