ZABAWA Z ARCHITEKTURĄ

29.11.2019    PRZEWODNIK PO MOJEJ OKOLICY

Dzieci z ciekawością oglądały różne mapy i przewodniki. Wspólnie zdecydowaliśmy, że opracujemy przewodnik po naszej miejscowości. Podczas spaceru szukaliśmy miejsc, które są interesujące, warte bliższego poznania i pokazania innym. Efektem tych zajęć jest piękny ilustrowany przewodnik.


06.12.2019     PRZYJAZNA MIEJSCOWOŚĆ

Zajęcia były podsumowaniem dotychczasowych spotkań. Zadaniem dzieci było zaplanowanie, zaprojektowanie i wykonanie przyjaznej miejscowości. Musiały więc połączyć pracę architekta, urbanisty i architekta krajobrazu. Na swoich makietach umieścili budowle i miejsca, które są bezpieczne i niezbędne. Dzieci wykazały się pomysłowością i starannością wykonania. Powstała fantastyczne, wspaniałe prace.

Podsumowanie przygód z architekturą

Klasa 2 od września do grudnia brała udział w realizowaniu programu „Archi-przygody” opracowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Archi-przygody otrzymały patronat: Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i miesięcznika “Architektura-murator.”

Główne założenia programu skupiały się wokół: sensorycznego nabywania przez dzieci świadomości przestrzeni, w której się poruszają i którą zamieszkują, kształtowania w dzieciach rozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz docenienie tradycji architektonicznych.

Wspólnie z panią architekt Otylią Śleziak przeprowadziłyśmy cykl 10 spotkań, podczas których dzieci uczestniczyły w warsztatach i spacerach. Wędrówki, nawet te w deszczu, nauczyły uczniów obserwować swoje najbliższe otoczenie okiem architekta. Zagospodarowanie przestrzeni, rozwiązania architektoniczne, estetyka i funkcje budynków, obszary zielone i rekreacyjne – to dla nich już nieobce tematy. Poprzez wiele praktycznych działań dzieci zapoznały się z pracą architekta, urbanisty i architekta wnętrz. Same projektowały osiedla, budynki, meblowały pokoje, wykorzystując wiedzę o świetle i cieniu, kolorystyce, skali, mapie oraz materiałach budowlanych i wykończeniowych.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i z niecierpliwością czekały na każde następne. Na ostatnich podziękowały pani Otylii Śleziak za tę wspaniałą przygodę z architekturą. Również i ja bardzo serdecznie dziękuję za bardzo ciekawe zajęcia, inspirujące do działania i za to, że mogłyśmy wspólnie przenieść dzieci w świat architektury. Wspaniale jest patrzeć na dzieci, które zaopatrzone w odpowiednią wiedzę i odpowiednie materiały, potrafią tworzyć tak wspaniałe prace.

mgr Celina Motyka