,,Cieszmy się wolnością”"Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja…’’
(M. Grechuta ,,Wolność”)

Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie pod opieką nauczycielek Eweliny Witos i Moniki Tetłak-Zgajewskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. ,,Cieszmy się wolnością”.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od złożenia raportu przez przewodniczącą rady uczniowskiej dyrektorowi szkoły. Następnie wprowadzono sztandar, a cała społeczność uczniowska o godzinie 11.11 włączyła się w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu”. Wszyscy odśpiewali cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Było to wyjątkowe przeżycie, które zapadnie w naszej pamięci przez dłuższy czas.

W czasie części artystycznej uczniowie przypomnieli społeczności szkolnej, czym dla Polaków jest wolność. Należy pamiętać, że polska droga do wolności naznaczona była walką i ogromnym poświęceniem. Przez wiele lat Polacy walczyli o wolność, aby odzyskać ją najpierw w 1918 r. a ostatecznie w 1989 r. Uczniowie z klasy ósmej zaprezentowali wiersze i teksty nawiązujące do tych ważnych dla Polaków wydarzeń. Całość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu solistek i chórku. Gromkimi brawami zakończył się również występ tancerek z klasy siódmej, które zaprezentowały swoją interpretację ,,Pieśni o szczęściu” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Oprawę multimedialną i piękną dekorację wykonała p. Urszula Pieczarka.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska