Forty zdobyte!


W sobotę 10 października 2020r. odbyła się wyprawa szlakiem fortów obronnych na terenie gminy Węgierska Górka z projektu „Wędrujemy bezpiecznie” realizowana w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2020, w której wzięli udział uczniowie klas 2a, 2b, 4 i 7b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cięcinie. Temat przewodni wycieczki brzmiał: „Pierwsza pomoc”. Opiekunami były nauczycielki Małgorzata Golec, Ewelina Witos, a także lekarz p. Ewa Piecha i przewodniczka – pasjonatka, pracownik OPG w Węgierskiej Górce Karolina Motyka.

Wymarsz pod pierwszy fort rozpoczął się przy Pomniku Pomordowanych w II wojnie światowej w Żabnicy krótkim przypomnieniem wydarzeń z września 1939 r. i zarysowaniem przez przewodniczkę tragicznej atmosfery tamtych czasów. Aby dotrzeć do celu wspięliśmy się na wzgórze Bukowina, gdzie tuż pod szczytem zauważyliśmy szary obiekt kontrastujący z zielenią traw i błękitem nieba. Fort Wyrwidąb został przez nas zdobyty. Tuż przy nim zostały przeprowadzone pokazy, jak fachowo udzielać pierwszej pomocy. Uczestnicy wykonywali masaż serca na fantomie, ustawiali symulujących omdlenie uczniów w pozycji bocznej, odgrywali kontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym, opatrywali złamane na niby kończyny.

Kolejnym fortem, który odwiedziliśmy, przeszedłszy wpierw przez pola i pastwiska, rozciągające się na całej Bukowinie, był Fort Wąwóz- ukryty w zagajniku za krzewami i sterczącymi badylami pokrzyw. Młodzież miała wielką frajdę eksplorując korytarze obiektu z włączonymi latarkami swoich komórek, a także słuchając ciekawej historii tego reliktu przeszłości. Tu ćwiczyliśmy, jak bezpiecznie zachowywać się w miejscu usytuowanym w trudnym terenie, w jaki sposób poruszać się, by nie upaść, schodząc w dół po stromej powierzchni.

Przed południem dotarliśmy do najbardziej znanego obiektu historycznego w Węgierskiej Górce- Fortu Wędrowiec i staraliśmy się wczuć w sytuację walczących żołnierzy, którzy przez 3 dni żyli bez wentylacji, oświetlenia, wodociągu i łączności, a bronili zaciekle ,,Westerplatte Południa”. Około godziny 12 byliśmy już pod schronem, który najtrudniej jest odnaleźć, gdyż go nie widać, stanowi on bowiem fundamenty domu mieszkalnego. Jest to Fort Włóczęga i wiąże się z nim historia zdrady jednego z polskich żołnierzy, który po zajęciu przez Niemców obiektu, rozstrzelał swojego dowódcę.

Na zboczu góry Glinne znajduje się ostatni ze schronów artyleryjskich, które zamierzaliśmy zdobyć. To Fort Waligóra i również on był nasz tego dnia. Zwykle turyści nie mają wstępu do środka tego miejsca. Dzięki przewodniczce Karolinie- twórczyni projektu „Niebanalny Szlak”, która wypożyczyła klucze z OPG, mogliśmy się znaleźć za grubymi metalowymi drzwiami bunkra i poczuć atmosferę panującą wewnątrz obiektu podczas tamtych tragicznych wrześniowych dni- zimno i wilgoć, mrok i ciasnotę.

Na koniec naszej wyprawy zrobiliśmy sobie biwak nad rzeką Sołą i dokonaliśmy podsumowania w formie konkursu. Był to test praktyczny z udzielania pierwszej pomocy. Zadania i pytania dotyczyły zachowania się podczas niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy prezentowali nabyte umiejętności, a za prawidłową reakcję na niebezpieczne zdarzenie otrzymywali nagrody. Po wycieczce każdy uczestnik wiedział, co zrobić, by prawidłowo przeprowadzić czynności ratujące ludzkie życie przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.

Uczestnikom, opiekunom, kierownikowi, lekarzowi i przewodnikowi składamy serdeczne podziękowania za organizację i przebieg naszej wyprawy. Forty zostały przez nas bezpiecznie zdobyte!

mgr Ewelina Witos