XXI Rajd „Jeden tysięcznik w jeden rok”


26 czerwca 2021r. młodzież należąca do Klubu Młodych Przyrodników wędrowała po szlakach Beskidu Żywieckiego w ramach Rajdu „Jeden tysięcznik w jeden rok”, który jest organizowany jako impreza cykliczna przez Koło PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce.

Celem tej wędrówki był Prusów (1010 m. n. p. m.). Przy dobrej, sprzyjającej aurze wyruszyliśmy trasą z Żabnicy Skałki przez Halę Boraczą na szczyt Prusowa. Później wróciliśmy do Węgierskiej Górki. Pokonaliśmy 12,2 km, a suma podejść wynosiła 642 m n.p.m.

W ramach działań poprojektowych ,,Wędrujmy bezpiecznie”, podczas których dzieci uczyły się, jak bezpiecznie wędrować po górskich szlakach, młodzież została przeszkolona jak zachować się w górach podczas burzy. Szkolenie przeprowadził przewodnik beskidzki p. Andrzej Pawlus.

Wędrówka przebiegała bardzo sprawnie. W ramach odpoczynku podopieczni umilali sobie czas grą w pokera. Baza rajdu znajdowała się w Ośrodku Agroturystycznym „Kamieniec”, gdzie odbyły się konkursy wiedzy turystycznej i konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Tam też można było spożyć „rajdowy gościniec” w postaci grochówki, kiełbasek z ogniska, kawy i herbaty oraz pysznego ciasta drożdżowego. Uczestnicy wrócili do swoich domów pełni wrażeń z nadzieją na kolejne wędrówki.

mgr Małgorzata Golec