Rocznica urodzin naszego patrona Jana Pawła II na Bendoszce

21 maja 2021r. wczesnym rankiem grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Pajestką, p. Barbarą Kudełką i p. Bożeną Loranc wybrała się na szlak papieski prowadzący z Rycerki Górnej Kolonii na Bendoszkę.

Celem wędrówki było uczestnictwo w XIII Rajdzie Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim. Rajd ten odbywa się zawsze w rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Pogoda w tym dniu była wymarzona na górską wyprawę- niezbyt mocno świeciło słońce, od czasu do czasu powiewał lekki wiatr, który nas chłodził, gdy było nam za gorąco. Podczas wędrówki na Bendoszkę zatrzymaliśmy się przy schronisku na Przegibku, gdzie dzieci zaopatrzyły się w pamiątki oraz pieczątki do książeczek GOT. "Książeczka GOT" służy do zbierania punktów dla zdobywających Górską Odznakę Turystyczną. Zawiera ona tabelki do ewidencji wycieczek, miejsca na potwierdzenia wycieczek (pieczątki) oraz wykaz punktów weryfikacji GOT.

Około godziny 13:00 dotarliśmy do celu, aby wziąć udział we Mszy Świętej u stóp Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Adriana Galbasa. W tym roku oprócz mieszkañców Żywiecczyzny do Mszy Świętej dołączyli m.in. studenci z Duszpasterstwa Akademickiego z Katowic i ekipa oblackiego duszpasterstwa „Niniwa”.

Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko, przy którym smażyliśmy pyszne kiełbaski oraz słuchaliśmy góralskich przyśpiewek. Uczniom naszej szkoły bardzo podobało się świętowanie urodzin naszego patrona na Bendoszce Wielkiej i już nie mogą się doczekać kolejnego rajdu w przyszłym roku.

mgr Bożena Loranc