CUD MAJOWY - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

,,Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć CUD MAJOWY,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
przed pamiątką chyląc głowy”.

Narodowe Święto Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Jej celem była próba ratowania państwa polskiego, którego terytorium częściowo zostało już zajęte przez Rosję, Austrię i Prusy.

Dnia 3 maja 1791 r. w Rzeczypospolitej wprowadzono reformy, które miały zmienić sytuację naszego kraju, wzmocnić go i uniezależnić przede wszystkim od Rosji. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć ustawa obowiązywała jedynie czternaście miesięcy, to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Uczniowie naszej szkoły również upamiętnili ten ważny dla Polski dzień uchwalenia konstytucji. Dzięki przedstawieniu pt. ,,Cud majowy” dowiedzieliśmy się jakie znaczenie dla Polski miała ustawa rządowa i w jaki sposób reformowała kraj. Poznaliśmy twórców Konstytucji 3 maja oraz przenieśliśmy się na salę sejmową, dokąd zaprowadził nas jeden z posłów Sejmu Czteroletniego. Uczniowie przypomnieli również postać posła Tadeusza Rejtana, który stanął na czele grupy parlamentarzystów sprzeciwiających się postanowieniom sejmu rozbiorowego. Całość uświetniła prezentacja multimedialna, występy uczniów śpiewających pieśni patriotyczne oraz polonez z wykonaniu drugoklasistów.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska