WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W dniach 18-19 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie . Jej celem było poznanie najważniejszych zabytków tego regionu.

Pierwszym punktem zwiedzania była Jaskinia Raj, jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Wraz z panią przewodnik przeszliśmy w głąb jaskini, gdzie posłuchaliśmy wykładu na temat zjawisk krasowych zachodzących w tym miejscu oraz podziwialiśmy różnego rodzaju formy naciekowe, setki stalaktytów, stalagmitów a także skamieniałości koralowców. Miejsce to zrobiło na wszystkich duże wrażenie i najbardziej podobało się uczestnikom wyjazdu.

Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach. Zwiedzaniu zamku towarzyszyła deszczowa pogoda, która jednak nie pozbawiła nas dobrego humoru oraz chęci poznania tego wyjątkowego miejsca. Powstanie obiektu datowane jest na przełom XIII i XIV wieku. Na przestrzeni wieków warowania pełniła ważne funkcje obronne, była ośrodkiem życia politycznego, zjeżdżali tutaj polscy rycerze i możnowładcy, obradowały sądy ziemskie oraz grodzkie. Twierdza służyła również jako więzienie oraz rezydencja polskich królowych, np. Adelajdy Heskiej i Elżbiety Łokietkówny. Przez jakiś czas na zamku przebywała królowa Bona.
Zamku w Chęcinach nie oszczędzały liczne wojny a jego odbudowa rozpoczęła się już w XIX wieku. Współcześnie kręcono tutaj ,,Pana Wołodyjowskiego” oraz niektóre odcinki serialu ,,Korona Królów”.

Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był przejazd do miejscowości Zagnańsk, gdzie znajduje się dąb Bartek, jeden z najstarszych dębów w Polsce. Mierzy on około 30 metrów wysokości i jest datowany na 1000 lat. Bartek jest pomnikiem przyrody, prawnie chronionym od 1954 r.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Neolitycznej Kopalni Krzemienia Pasiastego koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Kopalnia stanowi miejsce unikatowe, ponieważ jest jedyną tego typu kopalnią na świecie udostępnioną zwiedzającym. Została odkryta w 1922 r. a występujący tutaj krzemień pasiasty wykorzystywano do wyrobu wszelkiego rodzaju narzędzi i amuletów. Wydobywali go neolitycznymi górnicy i miał znacznie głównie użytkowe. Wówczas siekiery wykonane z krzemienia pasiastego były szczególnie popularne i wytrzymałe. Na terenie obiektu oprócz kopalni znajduje się także nowoczesne muzeum archeologiczne przedstawiające życie codzienne mieszkańców osady z epoki neolitu.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Klasztoru Benedyktynów na Łysej Górze, dokąd pomaszerowaliśmy szlakiem turystycznym. W czasach pierwszych Słowian Łysa Góra stanowiła miejsce kultu pogańskiego, a po przyjęciu chrześcijaństwa sprowadzono tutaj benedyktynów. Na terenie klasztoru znajduje się relikwiarz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Został on przekazany tutejszym zakonnikom na początku XIV wieku przez Władysława Łokietka. Wyjątkową pozycję klasztor łysogórski uzyskał za panowania króla Władysława Jagiełły, który otoczył go szczególną opieką.

W drodze powrotnej zobaczyliśmy także gołoborza, które są największym skupiskiem nagiej pokrywy skalnej w Górach Świętokrzyskich. Na platformie widokowej wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Góry Świętokrzyskie były dla nas miejscem do tej pory znanym jedynie z podręczników przyrody, geografii czy historii. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy najważniejsze zabytki tego regionu i doświadczyliśmy wielu pozytywnych uczuć i emocji, które zostaną z nami na długo. Nastąpiła również integracja między klasowa, zawiązały się nowe przyjaźnie. Wycieczkę zapamiętamy na długo.

mgr Monika Tetłak-Zgajewska