To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w dniach 22-23 maja 2009r.
Na zaproszenie p. Dyrektor Beaty Popielarz odpowiedziało 106 szkół noszących imię Największego z Polaków.

Po uroczystym przywitaniu i prezentacji placówek oświatowych z całego kraju (a nawet zza jego granic ) zebrani mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. Haliną Pędziwiatr - krewną Patrona naszej szkoły.

Następnie wysłuchali konferencji na temat I szlaku pasterskiego w Beskidzie Żywieckim, który przebiega przez naszą gminę.
Około godziny 16.40 sprzed szkoły wyruszyła procesja do kościoła parafialnego, w którym została sprawowana Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Rakoczego. Do jeszcze głębszego przeżycia liturgii przyczynił się nasz szkolny chór, schola, jak również Orkiestra Dęta z Milówki.
Po zakończonej Najświętszej Ofierze, goście ustawili się do pamiątkowego zdjęcia i rozpoczęto pochód w stronę szkoły. Jednak nie obyło się bez niespodzianek...Po kilku chwilach zaczął padać rzęsisty deszcz. Z pomocą przyszli strażacy, którzy udostępnili remizę, by tam przeczekać najbardziej intensywne opady. Tam też, dziewczęta towarzyszące orkiestrze dętej dały pokaz swoich umiejętności tańcząc w rytm piosenki "nie lyj deszczu nie lyj", akompaniowanej przez ową orkiestrę.
Po przygodzie z deszczem, delegaci, mimo, iż przemoczeni to jednak w szampańskich nastrojach wysłuchali montażu słowno muzycznego przygotowanego przez p. Bernadettę Zeman, p. Lucynę Zaczkowskš oraz p. Martę Nowak.

Uczniowie zaprezentowali się świetnie, chór po raz kolejny wzbudził entuzjazm słuchaczy. Następnie na ludową nutę zatańczyły i zaśpiewały "Małe Cisy", zyskując swoim występem owacje na stojąco.

Kolejnym punktem programu był występ Mażoretek oraz orkiestry z Milówki

oraz słynnych cisieckich "Dziadów".

W sobotę natomiast wszyscy udali się na Golgotę Beskidów (Matyskę) oraz zwiedzili Muzeum Browaru Żywiec. W drodze złożono kwiaty pod obeliskiem Jana Pawła II w Węgierskiej Górce

Mimo, iż przygotowania do tej uroczystości kosztowały wiele trudu i pracy okazały się "błogosławionymi" . Nie ma bowiem większego szczęścia niż usłyszeć na pożegnanie z ust Drogich Gości słynne słowa naszego Patrona: "Żal odjeżdżać"